Dezynsekcja Poznań i Wielkopolska

DDD Tomex - zajmujemy się profesjonalną dezynsekcją na terenie Poznania i okolic


Tel:+48692469339
Email: tomex.oborniki@gmail.com

Dezynsekcja – co to jest?

Dezynsekcją nazywamy wszelkie zabiegi i czynności mające na celu likwidację, ograniczenie populacji zbytecznych owadów  z naszego otoczenia. Insekty mogą być szkodliwe pod względem epidemiologicznym stwarzając zagrożenie dla naszego zdrowia, a także życia. Nie należy też bagatelizować szkodliwości pod względem gospodarczym. Mamy tu na myśli insekty zanieczyszczające  i rozmnażające się w produktach spożywczych. Insekty mogą całkowicie zniszczyć produkt, co w efekcie spowoduje jego niezdatność do spożycia przez ludzi. Trzecim działaniem insektów jest działanie pasożytnicze. Jest to rodzaj współżycia człowieka i owada gdzie owady  odżywiają się krwią swojego żywiciela. Do  najbardziej dokuczliwych  pasożytów można zaliczyć : pluskwy , pchły , komary i wszy. Problemy pasożytów często pojawiają się przy dużej rotacji osób oraz w dużych skupiskach ludzi. W takich miejscach problem pojawia się dość często i wymaga działań związanych z pojęciem dezynsekcji.  Terminem dezynsekcja również określamy działania skierowane przeciwko stawonogom, czyli pajęczakom. Insekty z tej rodziny wywołują uczulenia i podrażnienia. do tej grupy możemy zaliczyć pajęczaki, roztocza kurzu domowego, czy też świerzbowca. Pajęczaki są niebezpieczne dla człowieka, a wynika z wydzieliny gruczołów przędnych. Wydzielina ta jest silnym alergenem i prowadzi do podrażnień skóry,  oczu i może być przyczyną astmy oskrzelowej. Dezynsekcja nie powinna być skierowana tylko na likwidację insektów ale także na profilaktykę. Profilaktyka ma na celu ochronę pomieszczeń czyli ograniczenie dostępu owadów. Można tu stosować moskitiery na oknach, kurtyny na drzwiach, a także należy dokładnie uszczelnić wszelkiego rodzaju pęknięcia i szczeliny. Szczególnie wejścia instalacji do pomieszczeń. Dezynsekcja jest to zwalczanie owadów biegających, takich jak karaluchy, prusaki, pluskwy, itp. oraz latających, jak np. komary. Poniżej przedstawiono listę szkodników często atakujących mieszkania i ludzi, których tępieniem się zajmujemy.

karaczan

Karaczan (karaluch) wschodni


To stosunkowo duże owady. Samice mogą osiągnąć długość 18 – 30 mm, a samce 20 – 25 mm. Żyją do roku czasu, przeciętnie 4.5 miesiąca. Samica składa 14-16 jaj w kokonie, ich rozwój w temperaturze pokojowej trwa ponad 10 miesięcy.  Charakteryzują się ciemnobrunatnym kolorem pancerza. Samiec ma dobrze rozwinięte skrzydła, u samicy skrzydła w zaniku. Wykazują cechy stadne. Karaluchy podążają chaotycznie w miejsca gdzie są już inne osobniki a rozpoznają się wzajemnie dzięki specyficznemu wydzielanemu zapachowi. Prowadzą nocny tryb życia. Karaluchy są wrażliwe na brak wody i niską wilgotność. Ich odchody są silnym alergenem. Karaluchy wschodnie są szkodnikiem domowym. Wszystkożernym .Jednakże podczas lata, karaluchy przebywają na dworze, gdzie mogą przechodzić do sąsiednich budynków. Podczas zimniejszych miesięcy, osiedlają się w ciepłych i trudno dostępnych miejscach, także w kanałach ściekowych i burzowych.

karaluch amerykanski

Karaluch amerykański


To duże wszystkożerne insekty, długości około 28 – 35 mm.
Z charakterystycznym czerwonobrązowym pancerzem i rdzawym żółtawym obrzeżeniem. Obydwie pary  skrzydeł ma dobrze rozwinięte.  Karaluchy amerykańskie mają dobrze rozwinięte skrzydła, wyraźnie widoczne. Czułki dłuższe od ciała. Samica ma szerszy odwłok niż samiec. Osobniki dorosłe żyją około 400 dni. Samica składa kokon w którym znajduje się 14 do 26 jaj. Może ona złożyć nawet do 50 kokonów. Larwy wykluwają się po trzech miesiącach lub szybciej w zależności od wysokości temperatury.
Jak wszystkie karaluchy, jest wszystkożerny. Żyje w ciepłych, wilgotnych środowiskach, zasiedla dolne kondygnacje budynków i pomieszczenia, gdzie znajdują się bojlery i zbiorniki wodne. Karaluchy potrafią także żyć na wolnym powietrzu.

prusak

Prusak


Prusaki osiągają długość około 15 mm. Samica ma około 12-16 mm, a samiec 10-12 mm długości. Odnóża pokryte są szczecinami, a stopy zaopatrzone w przylgi. Samiec i samica zaopatrzone są w dobrze wykształcone skrzydła jednak nie latają. Jaja składają w kokonach w ilości 30 sztuk. Larwy wykluwają się po około 24 dnach. Osobniki dorosłe w temperaturze 25 stopni żyją do 260 dni.
Prusaka można  rozpoznać po dwóch ciemnych pasach na „pancerzu” na przedniej części ciała, pod którą umieszczona jest głowa.
W domach, ten szkodnik będzie lokował się się w łazienkach i kuchni, w środowisku gdzie jest źródło pokarmu i wilgoci. Jak wszystkie karaluchy jest wszystkożerny. Wciągu dnia przebywa w ukryciu, żerując  po zapadnięciu zmroku i przed świtem. Prusaki zanieczyszczają swoimi odchodami produkty spożywcze , a ich odchody są przyczyną wielu alergii.

Dezynsekcji przeciwko prusakom i karaluchom – metody


Dezynsekcja – metoda żelowa

Jest to bardzo bezpieczna metoda nawet dla niemowląt , dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych czy zwierząt. Można ją z powodzeniem stosować w szpitalach, restauracjach, szkołach i innych miejscach, gdzie inne metody dezynsekcji nie są zalecane przez sanepid lub producentów środków. Zastosowanie tej metody w zasadzie nie wymaga większych przygotowań ze strony klienta, a podczas zabiegu przeprowadzanego tą metodą mogą w pomieszczeniach przebywać ludzie i zwierzęta. Operacja polega na punktowym naniesieniu żelu w miejscach, gdzie prusaki i karaluchy najczęściej przebywają. Punkty te są niewielkiej wielkości, nie większe niż 2-3 mm, a ponieważ żel jest niemal przezroczysty są praktycznie niewidoczne. Miejsce aplikacji to zawiasy w szafkach, pod meblami, na rurach, pod zlewami, na tylnych częściach szafek kuchennych, na listwach przypodłogowych, kratkach wentylacyjnych i innych miejscach, gdzie insekty mogą się gromadzić. Nie ma potrzeby chować produktów spożywczych, naczyń, czy sztućców, a także nie trzeba opuszczać pomieszczenia, czy potem go wietrzyć jak w przypadku innych metod dezynsekcji.

Preparat używany przez naszą firmę DDD Tomex działa tak jak inne trutki pokarmowe- po zjedzeniu insekty giną w przeciągu kilku godzin, nawet te, które przemieszczą się do sąsiednich mieszkań. Żel działa skutecznie nawet do roku czasu, co warto zaznaczyć, bo np.opryski działają tylko kilka tygodni i po tym okresie ulegają biodegradacji i jeżeli problem powróci to konieczne są kolejne zabiegi.

Co zrobić, by prusaków i karaluchów pozbyć się szybciej i efektywniej??

Zrób przegląd mieszkania, tak, by gdy przyjdziemy wskazać nam miejsca, gdzie szkodniki były widziane lub zauważyli Państwo ślady ich obecności.

Uszczelnij piony rur z pomocą silikonu, akrylu, gipsu…tak, by utrudnić wędrówki prusaków i karaluchów.

Zabezpiecz kratki wentylacyjne- powinny być dodatkowo zabezpieczone siatką, można też użyć gazy opatrunkowej, lub rajstopy.

Ogranicz dostęp do wody zatykając na noc zlewy i umywalki, wanny i prysznice, nie zostawiaj wilgotnych powierzchni.

Regularnie sprzątaj w kuchni i pochowaj żywność do hermetycznych opakowań. Pamiętaj, żeby prusaki i karaluchy nie miały pożywienia w postaci okruszków chleba, cukru, przypraw. Gdy nie będą miały konkurencyjnego źródła pożywienia szybciej zainteresują się naszym żelem.  I dzięki temu szybciej doczekamy się efektów.

Kup kosz na śmieci, który można zamknąć i ograniczyć w ten sposób dostęp do pożywienia insektom.

Przed zabiegiem zalecamy:

  • opróżnić szafkę pod zlewem
  • nie należy przenosić i pozostawiać żywności w innych pokojach poza kuchnią
  • jeżeli jest taka możliwość pozdejmować cokoły w szafkach stojących na podłodze
  • w miarę możliwości odsunąć dolne szafki od ściany a także pralkę, lodówkę.

Dezynsekcja – metoda opryskowa (zamgławianie ulv)

Dezynsekcja opryskowa przeciw prusakom/karaluchom wymaga całkowitego opróżnienia kuchni z produktów spożywczych. Zalecane jest szczelne zapakowanie żywności i spakowanie jej w karton oraz pozostawienie np. na stole w kuchni pozostałe czynności należy przeprowadzić tak jak podczas dezynsekcji żelowej.
Dezynsekcja opryskowa (zamgławianie ulv) zalecana jest w przypadku występowania dużej populacji owadów.  Zalecana jest również w mieszkaniach, w których nie przebywają mieszkańcy, np. dezynsekcja po byłych lokatorach w wynajmowanym mieszkaniu.

Przed zabiegiem zalecamy:

  • należy opróżnić wszystkie szafki w szczególności szafkę pod zlewem
  • odsunąć lodówkę
  • odsunąć kuchenkę oraz wyjąć dolną szufladę (w przypadku kuchenek połączonych z piekarnikiem)
  • nie należy przenosić i pozostawiać żywności w innych pokojach poza kuchnią
  • należy opróżnić wszystkie szafki i spakować jedzenie do worków i wystawić np. na balkon
  • poodsuwać szafki kuchenne min. 15 cm. od ściany
  • jeżeli jest taka możliwość pozdejmować cokoły w szafkach stojących na podłodze

Po zabiegu zalecamy:

  • należy utrzymywać czystość we wszystkich pomieszczeniach, szczególnie w kuchni;
  • usuwać resztki jedzenia i odpady organiczne;
  • przechowywać pożywienie w zamkniętych pojemnikach;
  • nie pozostawiać niezabezpieczonej żywności na blatach;
  • należy zabezpieczyć (silikon, akryl, gips) szczeliny przy rurach CO i PCV, zamontować kratki w otworach wentylacyjnych (siatka z oczkami ±1mm2).
pluskwa domowa

Pluskwa domowa


Pasożyt osiągający rozmiary do 4 – 5 mm długości, 3 mm szerokości.
Dorosłe osobniki mają kolor czerwonobrązowy.
Posiadają silnie spłaszczone ciało zwężające się ku przodowi. Pluskwa posiada narządy gębowe typu kłująco – ssącego. Pluskwy żywią się krwią. Pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilkanaście miesięcy. Żyją blisko ludzi. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli i zasłonach. Pluskwy unikają światła, a za dnia siedzą w ukryciu. Na człowieka napadają w nocy, podczas jego snu. Przebijają skórę w najdelikatniejszych miejscach i pobierają krew z naczyń włosowatych. Podczas jednego posiłku pluskwa kłuje kilkakrotnie. Krew pije prze 1-15 minut (najczęściej 3-5 minut). Ilość pobranej krwi może przewyższać ciężar pasożyta. Samice pobierają częściej krew i w większych ilościach niż samce, gdyż im jest potrzebna do produkcji znacznej liczby jaj. Obecność pluskiew w pomieszczeniu zdradza charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Pochodzi on od substancji wydzielanych przez pasożyty ze specjalnych gruczołów tułowiowych. W miejscach przebywania pluskwy pozostawiają kał w postaci brunatnych plamek, które trudno jest usunąć. Ponadto, pościel może być zakrwawiona. Ukąszenia pluskwy powodują silne reakcje alergiczne ( pęcherzykowate zaczerwienienia ) charakteryzujące się silnym świądem.

Dezynsekcja przeciwko pluskwom – metody


Dezynsekcja opryskowa (zamgławianie ulv)

Dezynsekcję przeciw pluskwom przeprowadzamy w dwóch etapach. Pierwszy i drugi zabieg wymaga opuszczenia mieszkania na 6 godzin,  po tym czasie należy dokładnie przewietrzyć pomieszczenia przez około 1 godzinę. Drugi oprysk przeprowadzany jest  po około 3 tygodniach.
Po wykonaniu zabiegu obserwujemy występowanie insektów i staramy się nie ingerować w powierzchnię ponieważ prowadzi to do usunięcia preparatu, powierzchnie płaskie które mają kontakt z produktami spożywczymi należy przemyć po zabiegu.

Przed zabiegiem zalecamy:

  • odkurz cały dom, łóżko, jego szczeliny, listwy przypodłogowe, umyj podłogi-na czystej powierzchni stosowane środki chemiczne trzymają się lepiej i dłużej-worek od odkurzacza od razu wymień na nowy a stary spakuj w szczelną foliową torbę i wyrzuć
  • spakować wszystkie ubrania, maskotki, pluszowe zabawki w szczelne plastikowe worki
  • po wykonaniu pierwszej dezynsekcji uprać wszystkie rzeczy przechowywane w workach w min. 60 stopniach, następnie wyprasować, a następnie spakować w nowe worki i włożyć do szaf, rzeczy które nie możemy potraktować temperaturą 60 stopni pozostają na drążku w szafie
  • wyjąć wszystkie rzeczy przechowywane w skrzyni łóżka i spakować do szczelnie zamkniętych worków celem późniejszego uprania
  • zdjąć kapy, pokrowce, narzuty z łóżek i spakować do worków celem późniejszego uprania
  • na około 30 minut przed dezynsekcją przeciw pluskwom zdjąć obrazy, kwietniki oraz inne rzeczy znajdujące się na ścianach i ułożyć w jednym miejscu
  • w pokojach, w których stoją łóżka poodsuwać wszystkie meble min 15-40 cm od ściany
    szczelnie zapakować w worki/ reklamówki żywność znajdującą się w kuchni i schować do szafek (w szczególności produkty sypkie typu: mąka, sól, cukier, ryż itp.)
  • spakować w worki/ reklamówki wszystkie przybory higieny osobistej znajdujące się w pokojach tj. waciki, papier toaletowy, pieluchy, chusteczki, kremy itp.
  • dokładnie posprzątać mieszkanie
  • rozłóż łóżka, kanapy na części pierwsze oraz postaw łóżko/materac pionowo o ile jest taka możliwość, aby ułatwić dostęp do szczelin i zakamarków
  • jeżeli mamy do czynienia z dużym zapluskwieniem rozważ pozbycie się kanapy/łóżka/kołdry/poduszki/materaca, a wynosząc zadbaj o to, żeby uchronić inne osoby przed pluskwami: zabezpiecz wynoszone rzeczy folią „strech” i oznacz markerem albo zniszcz chociażby nożem tapicerskim.
  • jeżeli masz akwarium należy je przykryć szczelnie folią lub wynieść, bo użyte środki mogą dostać się do wody i silnie działają na organizmy wodne

Po zabiegu zalecamy:

  • Po wyschnięciu środka dokładnie przewietrzyć opryskiwane pomieszczenia przez minimum 1 godzinę
  • Dokładnie umyć wszystkie opryskiwane powierzchnie mające kontakt z produktami spożywczymi
  • Uprać pościel, prześcieradła, koce, ubrania i maskotki sukcesywnie wyciągając z worków-temp. prania min. 60st.C
  • Uprać wkłady poduszek i kołdry jeśli jest taka możliwość, , wyprasować, albo , suszyć w suszarce,
  • monitorować obecność pluskiew poprzez częste przeglądy łóżek
  • należy zabezpieczyć (silikon, akryl, gips) szczeliny przy rurach CO i PCV, zamontować kratki w otworach wentylacyjnych. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej w tej roli  sprawdza się pończocha wklejona w otwór wentylacyjny.
  • unikać kontaktów z miejscami, w których przypuszczają Państwo, że mogą występować pluskwy
  • bardzo ważne jest, aby nie zniszczyć efektów zabiegu odkurzaniem, zamiataniem ,albo myciem miejsc, gdzie mogą chodzić pluskwy. Nie myjemy ani odkurzamy 20-30 cm od ścian oraz pod meblami…tam gdzie był naniesiony preparat staramy się żeby jak najdłużej pozostał on w stanie nienaruszonym. Po trzech tygodniach, na dzień przed następnym zabiegiem należy powtórnie gruntownie posprzątać mieszkanie i umyć podłogi.
pchła

Pchła


Pasożyt mający 3 – 5 mm długości,
Koloru czerwonobrązowego.Silne odnóża umożliwiają charakterystyczne skoki na duże wysokości.
Mają bocznie spłaszczony kształt o długich skocznych nogach. Narządy gębowe pcheł są typu kłująco – ssącego.
Pchły mogą ssać krew kilka razy dziennie, ale wytrzymują długie okresy głodzenia, nawet do 18 miesięcy. Mieszkają w bliskim otoczeniu żywiciela, pasożyt psów i kotów który w przypadku braku zwierząt atakuje również ludzi. Samica może złożyć do 3000 jaj przez około 100 dni. Składa je na skórze żywiciela które następnie opadają w miejsce bytowania zwierzęcia. Wyklute larwy rozwijają się w miejscach bez dostępu światła (dywany, wykładziny, pod meblami). Larwy w kokonach przekształcają się w dorosłe osobniki. Pchły zwabiają  wibracje i ciepło zwierzęcia. Ukąszenia wywołują reakcje alergiczne skóry zaczerwienienia i świąd. Pchły przenoszą zarazki wywołujące dżumę.

wesz

Wesz


Wszy miewają około 2 – 4 mm długości, charakterystyczny jasnoszary kolor i silnie spłaszczone, pozbawione skrzydeł ciało, posiada narządy gębowe kłująco – ssące.
Umiejscawiają się na głowie lub odzieży. Wszy żywią się krwią. Występuje w dwóch formach, jako wesz odzieżowa oraz wesz głowowa, różniących się nieznacznie wielkością i trybem życia.

mrówka

Mrówka faraona


Bardzo mała, podobna do zwykłej mrówki ale wielkości około 2,2 – 2,6 mm długości, brązowo-rudego koloru.
Mrówki te prowadzą społeczny tryb życia. W gniazdach liczących niekiedy kilkanaście tysięcy sztuk, poza najliczniejszymi robotnicami, znajdują się samce i samice. Mrówki faraona występują tylko w pomieszczeniach dobrze ogrzanych: często pod kafelkami i płytkami PCV, w szczelinach ścian i listew podłogowych, pod boazerią, w łazienkach, agregatach lodówek. Zamrówczeniu ulegają przede wszystkim kuchnie i łazienki (obfitość pokarmu, odpowiednia temperatura i wilgotność).

mol

Mol ubraniowy


Dorosły mol ma do 9 mm długości, a rozpiętość jego skrzydeł waha się w granicach 12 -16 mm.
Pierwsza para skrzydeł zabarwiona jest jednolicie na połyskujący żółtozłocisty kolor, druga para jest szarawożółta i nieco jaśniejsza od pierwszej. Zwalczać należy przede wszystkim poczwarki, larwy i jaja. Larwy mola odżywiają się wełną, bawełną, futrem, jedwabiem, a także mąką, korkiem, słomą. Mole zamieszkują szafy ubraniowe w mieszkaniach, pawlacze, strychy, oraz wszelkiego rodzaju magazyny.

Nasza firma oferuje dezynsekcję zarówno prywatnych posesji, mieszkań, domów oraz pomieszczeń biurowych , a także firm na terenie Poznania i Wielkopolski.