Dezynsekcja | Poznań i Wielkopolska

Dezynsekcja jest to zwalczanie owadów biegających takich jak karaluchy, prusaki, pluskwy, itp. oraz latających, jak np. komary. Poniżej przedstawiono listę szkodników często atakujących mieszkania i ludzi, których tępieniem się zajmujemy.

karaczan

Karaczan (karaluch) wschodni


To stosunkowo duże owady. Samice mogą osiągnąć długość 18 – 30 mm, a samce 20 – 25 mm. Charakteryzują się ciemnobrunatnym kolorem pancerza. Samiec ma dobrze rozwinięte skrzydła, u samicy skrzydła w zaniku.
Karaluchy wschodnie są szkodnikiem domowym. Wszystkożernym .Jednakże podczas lata, karaluchy przebywają na dworze, gdzie mogą przechodzić do sąsiednich budynków. Podczas zimniejszych miesięcy, osiedlają się w ciepłych i trudno dostępnych miejscach, także w kanałach ściekowych i burzowych.

karaluch amerykanski

Karaluch amerykański


To duże wszystkożerne insekty, długości około 28 – 35 mm.
Z charakterystycznym czerwonobrązowym pancerzem i rdzawym żółtawym obrzeżeniem. Karaluchy amerykańskie mają dobrze rozwinięte skrzydła, wyraźnie widoczne. Samica ma szerszy odwłok niż samiec.
Jak wszystkie karaluchy, jest wszystkożerny. Żyje w ciepłych, wilgotnych środowiskach, takich jako kanały ściekowe, tunele i pomieszczenia, gdzie znajdują się bojlery i zbiorniki wodne. Karaluchy potrafią także żyć na wolnym powietrzu.

prusak

Prusak


Prusaki osiągają długość około 15 mm.
Są żółtobrązowe.
Można go rozpoznać po dwóch ciemnych pasach na „pancerzu” na przedniej części ciała, pod którą umieszczona jest głowa.
W domach, ten szkodnik będzie lokował się się w łazienkach i kuchni, w środowisku gdzie jest źródło pokarmu i wilgoci. Jak wszystkie karaluchy jest wszystkożerny.

Dezynsekcja przeciwko prusakom i karaluchom


Dezynsekcja żelowa

Przed zabiegiem zalecamy:

 • opróżnić szafkę pod zlewem
 • nie należy przenosić i pozostawiać żywności w innych pokojach poza kuchnią
 • jeżeli jest taka możliwość pozdejmować cokoły w szafkach stojących na podłodze

Dezynsekcja opryskowa

Dezynsekcja opryskowa przeciw prusakom/karaluchom wymaga całkowitego opróżnienia kuchni z produktów spożywczych. Zalecane jest szczelne zapakowanie żywności i spakowanie jej w karton oraz pozostawienie np. na stole w kuchni pozostałe czynności należy przeprowadzić tak jak podczas dezynsekcji żelowej.
Metoda opryskowa zalecana jest w mieszkaniach, w których nie przebywają mieszkańcy, np. dezynsekcja po byłych lokatorach w wynajmowanym mieszkaniu.

Przed zabiegiem zalecamy:

 • należy opróżnić wszystkie szafki w szczególności szafkę pod zlewem
 • odsunąć lodówkę
 • odsunąć kuchenkę oraz wyjąć dolną szufladę (w przypadku kuchenek połączonych z piekarnikiem)
 • nie należy przenosić i pozostawiać żywności w innych pokojach poza kuchnią
 • należy opróżnić wszystkie szafki i spakować jedzenie do worków i wystawić np. na balkon
 • poodsuwać szafki kuchenne min. 15 cm. od ściany
 • jeżeli jest taka możliwość pozdejmować cokoły w szafkach stojących na podłodze

Po zabiegu zalecamy:

 • należy utrzymywać czystość we wszystkich pomieszczeniach, szczególnie w kuchni;
 • usuwać resztki jedzenia i odpady organiczne;
 • przechowywać pożywienie w zamkniętych pojemnikach;
 • nie zostawiać niezabezpieczonej żywności na blatach;
 • należy zabezpieczyć (silikon, pianka, gips) szczeliny przy rurach CO i PCV, zamontować kratki w otworach wentylacyjnych (siatka z oczkami ±1mm2).

 

pluskwa domowa

Pluskwa domowa


Pasożyt osiągający rozmiary do 4 – 5 mm długości, 3 mm szerokości.
Dorosłe osobniki mają kolor czerwonobrązowy.
Posiadają silnie spłaszczone ciało zwężające się ku przodowi. Pluskwa posiada narządy gębowe typu kłująco – ssącego. Pluskwy żywią się krwią. Pobierają krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela mogą przeżyć kilka miesięcy. Żyją blisko ludzi. Najczęściej można je spotkać w spojeniach łóżek, tapczanów, w szczelinach ścian, pod ramami obrazów, na wyściełanych częściach mebli i zasłonach. Pluskwy unikają światła, a za dnia siedzą w ukryciu. Na człowieka napadają w nocy, podczas jego snu. Przebijają skórę w najdelikatniejszych miejscach i pobierają krew z naczyń włosowatych. Podczas jednego posiłku pluskwa kłuje kilkakrotnie. Krew pije prze 1-15 minut (najczęściej 3-5 minut). Ilość pobranej krwi może przewyższać ciężar pasożyta. Samice pobierają częściej krew i w większych ilościach niż samce, gdyż im jest potrzebna do produkcji znacznej liczby jaj. Obecność pluskiew w pomieszczeniu zdradza charakterystyczny, nieprzyjemny zapach. Pochodzi on od substancji wydzielanych przez pasożyty ze specjalnych gruczołów tułowiowych. W miejscach przebywania pluskwy pozostawiają kał w postaci brunatnych plamek, które trudno jest usunąć. Ponadto, pościel może być zakrwawiona.

Dezynsekcja przeciwko pluskwom


Dezynsekcja opryskowa

Dezynsekcję przeciw pluskwom przeprowadzamy w trzech etapach. Pierwszy oprysk wymaga opuszczenia mieszkania na 3 -12 godzin,  w zależności od zastosowanego środka. Drugi oprysk przeprowadzany jest  po około 2 tygodniach. Trzeci oprysk odbywa się po następnych dwóch tygodniach. Podczas drugiego oprysku opuszczają Państwo mieszkanie min. na 3 godziny.
Po wykonaniu oprysku należy przewietrzyć mieszkanie oraz starannie wytrzeć wszystkie powierzchnie płaskie, które mają kontakt z produktami spożywczymi.

Przed zabiegiem zalecamy:

 • spakować wszystkie ubrania, maskotki, pluszowe zabawki w szczelne plastikowe worki
 • po wykonaniu pierwszej dezynsekcji uprać wszystkie rzeczy przechowywane w workach w min. 60 stopniach
 • wyjąć wszystkie rzeczy przechowywane w skrzyni łóżka i ułożyć w jednym miejscu
 • zdjąć kapy, pokrowce, narzuty z łóżek i ułożyć razem z rzeczami ze skrzyni
 • na około 30 minut przed dezynsekcją przeciw pluskwom zdjąć obrazy, kwietniki oraz inne rzeczy znajdujące się na ścianach i ułożyć w jednym miejscu
 • w pokojach, w których stoją łóżka poodsuwać wszystkie meble min 5 cm. od ściany
  szczelnie zapakować w worki/ reklamówki żywność znajdującą się w kuchni i schować do szafek (w szczególności produkty sypkie typu: mąka, sól, cukier, ryż itp.)
 • spakować w worki/ reklamówki wszystkie przybory higieny osobistej znajdujące się w pokojach tj. waciki, papier toaletowy, pieluchy, chusteczki, kremy itp.
 • usunąć rzeczy, które mogą ulec uszkodzeniu podczas oprysku czyli piloty, ładowarki, telefony, laptopy i inny drobny sprzęt elektroniczny

Po zabiegu zalecamy:

 • Dokładnie przewietrzyć opryskiwane pomieszczenia przez minimum 30 minut
 • Dokładnie umyć wszystkie opryskiwane powierzchnie mające kontak z produktami spożywczymi
 • Uprać pościel, prześcieradła, koce, ubrania i maskotki sukcesywnie wyciagając z worków-temp.prania min.60st.C
 • Uprać wkłady poduszek i kołder lub wietrzyć je przez minimum 2 godziny.
 • monitorować obecność pluskiew poprzez częste przeglądy łóżek
 • należy zabezpieczyć (silikon, pianka, gips) szczeliny przy rurach CO i PCV, zamontować kratki w otworach wentylacyjnych. Z doświadczenia wiemy, że najlepiej w roli kratki sprawdza się pończocha wklejona w otwór wentylacyjny.
 • unikać kontaktów z miejscami, w których przypuszczają Państwo, że mogą występować pluskwy
pchła

Pchła


Pasożyt mający 3 – 5 mm długości,
Koloru czerwonobrązowego.
Mają bocznie spłaszczony kształt o długich skocznych nogach. Narządy gębowe pcheł są typu kłująco – ssącego.
Pchły mogą ssać krew kilka razy dziennie, ale wytrzymują długie okresy głodzenia, nawet do 18 miesięcy. Mieszkają w bliskim otoczeniu żywiciela, w budach psów, w norach gryzoni.

wesz

Wesz


Wszy miewają około 2 – 4 mm długości, charakterystyczny jasnoszary kolor i silnie spłaszczone, pozbawione skrzydeł ciało, posiada narządy gębowe kłująco – ssące.
Umiejscawiają się na głowie lub odzieży. Wszy żywią się krwią. Występuje w dwóch formach, jako wesz odzieżowa oraz wesz głowowa, różniących się nieznacznie wielkością i trybem życia.

mrówka

Mrówka faraona


Bardzo mała, podobna do zwykłej mrówki ale wielkości około 2,2 – 2,6 mm długości, brązowo-rudego koloru.
Mrówki te prowadzą społeczny tryb życia. W gniazdach liczących niekiedy kilkanaście tysięcy sztuk, poza najliczniejszymi robotnicami, znajdują się samce i samice. Mrówki faraona występują tylko w pomieszczeniach dobrze ogrzanych: często pod kafelkami i płytkami PCV, w szczelinach ścian i listew podłogowych, pod boazerią, w łazienkach, agregatach lodówek. Zamrówczeniu ulegają przede wszystkim kuchnie i łazienki (obfitość pokarmu, odpowiednia temperatura i wilgotność).

mol

Mol ubraniowy


Dorosły mol ma do 9 mm długości, a rozpiętość jego skrzydeł waha się w granicach 12 -16 mm.
Pierwsza para skrzydeł zabarwiona jest jednolicie na połyskujący żółtozłocisty kolor, druga para jest szarawożółta i nieco jaśniejsza od pierwszej. Zwalczać należy przede wszystkim poczwarki, larwy i jaja. Larwy mola odżywiają się wełną, bawełną, futrem, jedwabiem, a także mąką, korkiem, słomą. Mole zamieszkują szafy ubraniowe w mieszkaniach, pawlacze, strychy, oraz wszelkiego rodzaju magazyny.