Deratyzacja | Poznań i Wielkopolska

DDD Tomex - zajmujemy się profesjonalną deratyzacją na terenie Poznania i okolic


Tel:+48692469339
Email: tomex.oborniki@gmail.com


Deratyzacja to zwalczanie przy pomocy środków chemicznych i fizycznych wszelkich gatunków szkodliwych gryzoni takich jak myszy i szczury. Najczęściej używa się trutek lub pułapek. Lista poniżej przedstawia niektóre szkodniki, które eliminujemy w ramach usługi deratyzacji.

mysz domowa

Mysz domowa


Możliwa długość ciała do 11 cm , ogona do 10 cm Barwa futra najczęściej bywa szarawa. Posiada dość duże uszy. Ciężar ciała do 20g. Mysz jest pospolitym szkodnikiem w stogach, w stodołach, przechowalniach, domach. W lecie przebywa głównie na polach uprawnych, w ogrodach i sadach. Zimą przenosi się do zabudowań. Jest wszystkożerna, zjada pokarm roślinny i zwierzęcy. W ciągu roku jedna para myszy domowej pozostawia w produkcie, w którym żeruje, ponad 10.000 grudek kału i prawie 2 litry moczu.

mysz domowa

Szczur śniady


Długość ciała do 25 cm, ogon nieco większy od długości ciała. Uszy duże prawie nagie, cienkie. Ciężar ciała do 400g.
Szczury posiadają zmienną barwę futra, najczęściej ciemnoszarą.
Żywią się głównie pokarmem roślinnym, owocami oraz bezkręgowcami. Szczury śniade występują w portach morskich, zamieszkują strychy, spichlerze, hale targowe oraz statki.

Codziennie szczur wydala 20-50 grudek kału i pozostawia w produktach 14-16 ml moczu, zanieczyszczając przykładowo przynajmniej jeden buszel ziarna, czyli 30 kg. W ciągu roku szczur pozostawia 25000 bobków w produktach i obiekcie, w którym bytuje.

Szczur wedrowny

Szczur wędrowny


Długość ciała wynosi max 30cm.,ogon nieco mniejszy od długości ciała. Szczury wędrowne posiadają niewielkie, grube i owłosione uszy. Ciężar ciała do 600g.
Barwa futra bywa zmienna, najczęściej brązowoszara.
Szczury wędrowne są praktycznie wszystkożerne. Zjadają soczyste rośliny, mięczaki, ryby, żaby, jaja oraz padlinę. Atakują nawet żywe zwierzęta. Zamieszkują zarówno doliny rzek i rozlewiska, jak również zaciszne miejsca w piwnicach, pod podłogami oraz w kanałach i urządzeniach kanalizacyjnych.

Zwalczanie gryzoni.

Podstawową sprawą przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań jest identyfikacja gryzoni i określenie gdzie występują. Musimy wiedzieć, co będziemy zwalczać i gdzie są miejsca aktywności gryzoni.

Na terenach gospodarstw i w budynkach mieszkalnych należy podejść do tematu kompleksowo i wdrożyć zintegrowaną metodę zwalczania gryzoni tzw.IPM, bowiem zwalczanie ich tylko za pomocą np. trutek jest dość trudne i nieefektywne. Gryzonie nie zainteresują się wyłożoną trutką, jeżeli będą miały do wyboru inne atrakcyjne pożywienie. Dlatego należy stosować równocześnie metody sanitarne, uszczelnić obiekty, zmniejszyć dostęp gryzoni do pokarmu, wody i wyeliminować możliwe kryjówki. Warto zadbać o to, by wokół budynków był pas wolny od chwastów  szerokości co najmniej 1m. Należy usunąć z terenu wszystkie niepotrzebne przedmioty(np..złom, stare deski, gruz) zalegające przy budynkach, a mogące stanowić doskonałą kryjówkę dla gryzoni. Należy zadbać o tzw „szczuroszczelność” budynków, czyli zabezpieczyć konstrukcyjnie budynki tak,by udaremnić możliwość dostępu gryzoni do środka budynku. Należy wiedzieć,że mysz domowa przedostanie się przez otwór wielkości 6 mm, a szczur 12 mm. Obowiązuje prosta zasada: jeżeli ołówek przejdzie przez otwór, to mysz także może się przecisnąć.

Przy mniejszej ilości gryzoni mogą wystarczyć chwytacze gryzoni, czyli tzw.pułapki żywołowne. Natomiast przy dużej populacji należy działać metodą chemiczną: wyłożyć dodatkowo trutkę.